گزارش هفتمین سمپوزیم مدیران حرفه ای پروژه  

 « یک‌روز عالیِ مدیریت پروژه »

 
 

هفتمین سمپوزیم مدیران حرفه‌ای پروژه به مناسبت بزرگداشت روز جهانی مدیریت پروژه در تاریخ بیستم آبان یک هزار‌و‌سیصد‌و‌نود‌وهشت با حضور بیش از ۷۰۰ نفر در پژوهشگاه نیرو در تهران برگزار گردید.

سخنرانان سمپوزیم حول سه محور اصلی با عناوین، شایستگی‌های رفتاری در مدیریت پروژه، تازه‌های مدیریت پروژه، طرح و سبد پروژه، تفکر استراتژیک و مدیریت کسب و کار‌ها در پروژه به انتقال تجربیات خود پرداختند. در این سمپوزیم محورهای اصلی بر اساس اضلاع مثلث استعدادهای PMI انتخاب شده و در هر محور حداقل چهار سخنرانی یا کارگاه در دو سالن به موازات هم برگزار شد و در پایان میزگردی برای بیان تجارب و درس آموخته‌های مدیران پروژه برنامه ریزی شده بود.

 

پذیرش شرکت‌کنندگان در ساعت ۷:۳۰ آغاز و تا ساعت ۸:۳۰ سالن‌ها مملو از حضور مدیران و علاقمندان حوزه مدیریت پروژه گردید.

سرکار خانم آرزو گودرزوی، دبیر هفتمین سمپوزیوم مدیران حرفه‌ای پروژه، در نخستین سخنرانی به تشریح محورهای سمپوزیوم هفتم پرداختند و در ادامه از حامیان این سمپوزیم یاد کردند. پس از آن، اولین سخنران، جناب آقای مهندس سید محمدحسن موسوی بر روی صحنه حاضر شدند و پیرامون موضوع “آسیب‌های اجتماعی پروژه” به بررسی پیامدهای پروژه، جایگاه مسئولیت اجتماعی در استاندارد PMBOK ، فازهای ارزیابی اثر اجتماعی پروژه‌ها و جایگاه مسئولیت اجتماعی در سازمان‌ها پرداختند.

دومین سخنرانی تحت عنوان “دستت را به من بده” توسط جناب آقای غلامرضا صفاکیش نایب رئیس انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه IPMA، انجام شد، یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات مطرح شده توسط ایشان موضوع اعتماد در پروژه‌ها بود، همچنین تاخیر در تاریخ اختتام توافق شده را یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش اعتماد برشمردند و راهکارهایی در این خصوص ارائه نمودند.

به صورت همزمان مراسم افتتاحیه در سالن فردوسی برگزار گردید. نخستین ارائه توسط جناب آقای مهندس پژمان مقبل زاده مدیر ارشد دفتر مدیریت پروژه‌های انفورماتیک ایرانسل، با موضوع “تجربه مدیریت پروژه و طرح در برنامه تحول دیجیتال شرکت ایرانسل” آغاز گردید. و به مسیر پیاده‌سازی طرح تحول دیجیتال و چابک‌سازی در شرکت پرداختند. در سالن اصلی، جناب آقای فرشید گلزاده کرمانی، سخنرانی خود با موضوع “مدیریت پروژه‌های تغییر، تقابل تحول و کارایی” را با بیان یکی از تجربیات خود در سازمانی که در آستانه ورشکستی بوده است آغاز کرد و موانع تغییرات و تحول را بیان نمودند.

در سخنرانی بعدی در سالن اصلی، جناب آقای مهندس سعید مقدسی، رئیس هیات مدیره شرکت PMPiran در رابطه با موضوع ” آنچه از قراردادهای اجایل باید بدانیم” سخنرانی کردند. و به تشریح ویژگی‌های یک قرارداد خوب و مقایسه مدیریت سنتی و چابک پرداختند.


جناب آقای دکتر مجید پرچمی، مدیر پروژه تدوین ضوابط EPC مهندسی ارزش در مرحله ساخت و PPP سازمان مدیریت، در ارائه خود با موضوع “داوری یا دادگاه” با بیان تجربه خود در یکی از پروژه‌ها، به شرح قرارداد، مسیر طی شده و فرآیند رسیدگی به ادعا در دادگاه پرداختند. پس از ایشان جناب آقای مهندس مجید کیانپور بر روی صحنه آمده و سخنرانی خود را با موضوع “رهبری تحول دیجیتال” آغاز نمودند. ایشان معتقدند که رهبری در طول زمان معنادار می‌شود و در همین راستا به بیان تغییرات در دوران دیجیتال پرداختند و در بخش اصلی سخنرانی خود مفهوم چابکی و جایگاه آن در سازمان و اهمیتش در رهبری تحول دیجیتال را تشریح نمودند.

جناب آقای دکتر سیامک حاجی یخچالی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و موسسه تحقیقات رهنمود النا، سخنرانی خود را با موضوع “فرد یا سازمان” آغاز کردند و به روش‌های شایستگی افراد پرداختند.

موضوع سخنرانی جناب آقای مهندس مهدی معین، مدیر عامل شرکت PMPiran، پیرامون موضوع “ارزیابی و معجزه فیدبک” با بیان تجربیات ایشان در یکی از پروژه‌های گذشته‌شان همراه بود. به گفته ایشان افراد و تعاملات بالاتر از فرآیندها و ابزارها قرار می‌گیرند، در همین راستا به شرح ویژگی‌های یک تیم تاثیرگذار، محیط عالی برای کار مدل ارتباطی صحیح پرداختند و در بخش اصلی سخنرانی خود روش فیدبک 360 درجه را بعنوان یکی از بهترین روش‌های جمع‌آوری بازخورد توصیف نمودند. در ادامه جناب آقای مهندس علی واحدی دیز، مدیرعامل شرکت راهبران سیستم رستاک، سخنرانی خود را با موضوع “هنر اقناع” ارائه کردند، ایشان ۵ سبک تصمیم‌گیری مدیران و ویژگی‌های هر کدام و نحوه تعامل کارآمد با آنان را تشریح نمودند. موضوع “وسوسه افتتاح” توسط یکی از اعضای شرکت راهبران سیستم رستاک جناب آقای مهندس روزبه کتب زاده مطرح و به این سوال که چرا دچار وسوسه افتتاح می‌شویم، پاسخ داده شد. و در ادامه سخترانی‌ها در سالن اصلی، جناب آقای مهندس مهدی ولایتی مدیر پروژه حوزه‌های نفت و گاز، با موضوع سخنرانی “منِ قصه گو” بر روی صحنه حاضر شدند. ایشان در ابتدای ارائه خود با بیانی جذاب، روایت شاهنامه را تعریف و فرآیندهای این قصه را توصیف کردند و در ادامه خاطر نشان کردند که داستان هر مدیر پروژه نیز از همین فرآیندها تبعیت می‌کند.

آخرین سخنرانی هفتمین سمپوزیوم مدیران حرفه‌ای پروژه، در سالن اصلی توسط جناب آقای دکتر عرفان لاجوردی با موضوع “ریسک‌های قرارداد آفرین” ارائه گردید، ایشان به توضیح انوع استانداردهای قراردادهای پیمانکاری، ریسک‌های تولید و تولید تجاری، قراردادهای امتیازی، قراردادهای اجاره و ریسک‌های قراردادهای پیمانکاری پرداختند.

 

همزمان با برگزاری سخنرانی‌ها در سالن اصلی، کارگاه‌ها در سالن جانبی نیز ادامه داشت و سخنرانان به بیان تجربیات خود می‌پرداختند. سرکار خانم مهندس مومن، دستیار فنی معاون وزیر راه و شهرسازی، پیرامون موضوع “شبکه سازی و ارتباطات موثر” سخنرانی خود را آغاز کردند. آقایان مهندس مهدی خیری، مدیرعامل شرکت ویستا فراز بام و مهندس مهدی مسعودی، مترجم استاندارد ایزو ۱۹۶۵۰ در زمینه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، بصورت مشترک در مورد “ابر اتاق پروژه” سخنرانی کردند. در ادامه جناب آقای مهندس حسین رادمهر، قائم مقام مدير كنسرسيوم طرح فاز ١٤پارس جنوبي و دارای مدرک DBA از دانشگاه ليسبون پرتغال، در زمینه “مدیریت پایداری پروژه،  پارادایم جدید یا یک اصل فراموش شده ؟” سخنرانی کردند. جناب آقای مهندس دامون میرهاشمی، جانشین مدیر سایت در شرکت اویک و مدیر پروژه در بخش نفت و گاز شرکت زیمنس، سخنرانی خود را با عنوان “مدیریت اطلاعات پروژه، رمز موفقیت” آغاز کردند.

جناب آقای مهندس مهران خلیل نژادی، مدیر ریسک و مدیر پروژه در شرکت مهندسین مشاور چگالِش، پشت تریبون قرار گرفتند و سخنرانی خود را با عنوان “بازی‌سازی در مدیریت ریسک” آغاز کردند. ایشان بر این باورند که مفهوم خلاقیت در طول زمان تغییر کرده است و تبدیل مراحل تولید به یک بازی می‌تواند راهکاری خلاقانه باشد.

جناب آقای مهندس علی فلاح پور، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت پروژه و دارای مدارک حرفه ای PMP، ،PBA، SP از انجمن مدیریت پروژه آمریکا، سخنرانی خود را با موضوع “چرا مدیران تصمیم های بد میگیرند؟” ارائه دادند. ایشان در این سخنرانی در مورد مهارت تصمیم‌گیری صحبت کردند و به تشریح گام‌های تصمیم‌گیری صحیح پرداختند و سخنان خود را با جمله ” به عنوان یک مدیر پروژه: سبک خودتان را پیدا کنید.” به پایان رساندند. و در پایان سرکار خانم مهندس آذین روحی، ارزیاب جایزه ملی مدیریت پروژه و دارنده گواهینامه‌های PMP و PRINCE2  بعنوان آخرین سخنران در سالن فردوسی، ارائه خود را با موضوع “فرهنگ سازمان ساختنی است نه اتفاقی!” آغاز کردند.

پس از به پایان رسیدن سخنرانی‌ها، پنل درس‌آموخته‌ها باحضور جناب آقای مهندس محمدرضا قاسمی طوسی، جناب آقای مهندس حسین خلج، مدیرپروژه پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی و مدیر مهندسی پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، جناب آقای مهندس حمید سلطان محمد، ارزیاب ۳ دوره جایزه ملی مدیریت پروژه ایران و جناب آقای مهندس مهدی ولایتی، مدیر پروژه در حوزه نفت و گاز با موضوع درس‌آموخته‌های طلایی مدیران حرفه‌ای پروژه برگزار گردید.

پس از پایان پنل از از حامیان هفتمین سمپوزیوم مدیران حرفه‌ای پروژه، تمامی سخنرانان وعزیزانی که در برگزاری مراسم همکاری داشتند تقدیر به عمل آمد و قدردانی گردید.